Naroda Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AAACW1086D1ZO
Call 0794934739632% Response Rate
Send Enquiry



Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Motor Phase | Three Phase |
| Material of Construction | Cast Iron |
| Power Source | Electric |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Type of end use | Agricultural |
Cast-iron centrifugal pumps are single-stage or multi-stage pumps designed to move large volumes of water efficiently. They are widely used in agriculture, industries, and domestic applications. The pump casing and impeller are made of cast iron, which makes them durable and cost-effective.
View Complete details

| Motor Horsepower | 6 HP |
| Stages | Multi Stage |
| Motor Phase | Three Phase |
| Material | Cast Iron |
| Brand | Mascot |
| Frequency | 50 Hz |
Cast-iron centrifugal pumps are single-stage or multi-stage pumps designed to move large volumes of water efficiently. They are widely used in agriculture, industries, and domestic applications. The pump casing and impeller are made of cast iron, which makes them durable and cost-effective.
View Complete details

| Motor Horsepower | 4 HP |
| Stages | Multi Stage |
| Motor Phase | Three Phase |
| Brand | Mascot |
| Voltage | 220 V |
| Material | Cast Iron |
Cast-iron centrifugal pumps are single-stage or multi-stage pumps designed to move large volumes of water efficiently. They are widely used in agriculture, industries, and domestic applications. The pump casing and impeller are made of cast iron, which makes them durable and cost-effective.
View Complete details

| Motor Horsepower | 3 HP |
| Stages | Single Stage |
| Motor Phase | Single Phase |
| Voltage | 220V |
| Material | Cast-iron |
| Brand | Mascot |
Cast-iron centrifugal pumps are single-stage or multi-stage pumps designed to move large volumes of water efficiently. They are widely used in agriculture, industries, and domestic applications. The pump casing and impeller are made of cast iron, which makes them durable and cost-effective.
View Complete details