Naroda Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AAACW1086D1ZO
Call 0794934739632% Response Rate
Send Enquiry



Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Type | Horizontal |
| Motor Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Agriculture |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50Hz |
A deep well pump is a type of water pump designed to lift water from depths greater than 25 feet (7.5 meters). Unlike shallow well pumps, these pumps can extract water from deep aquifers, boreholes, and wells up to 400–1200 feet (depending on the type). They are commonly used in domestic, agricultural, and industrial applications.
View Complete details



| Motor Horsepower | 3 HP |
| Type | Horizontal |
| Motor Phase | Three Phase |
| Head | 150 m |
| Voltage | 220 V |
| Discharge Capacity | 1500 LPM |
A deep well pump is a type of water pump designed to lift water from depths greater than 25 feet (7.5 meters). Unlike shallow well pumps, these pumps can extract water from deep aquifers, boreholes, and wells up to 400–1200 feet (depending on the type). They are commonly used in domestic, agricultural, and industrial applications.
View Complete details



| Motor Horsepower | 1HP |
| Type | Horizontal |
| Motor Phase | Three Phase |
| Voltage | 220 V |
| Head | 100 m |
| Discharge Capacity | 1000 LPH |
A deep well pump is a type of water pump designed to lift water from depths greater than 25 feet (7.5 meters). Unlike shallow well pumps, these pumps can extract water from deep aquifers, boreholes, and wells up to 400–1200 feet (depending on the type). They are commonly used in domestic, agricultural, and industrial applications.
View Complete details



| Motor Horsepower | 5 HP |
| Type | Horizontal |
| Motor Phase | Three Phase |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Discharge Capacity | 2000 LPM |
| Head | 180 m |
A deep well pump is a type of water pump designed to lift water from depths greater than 25 feet (7.5 meters). Unlike shallow well pumps, these pumps can extract water from deep aquifers, boreholes, and wells up to 400–1200 feet (depending on the type). They are commonly used in domestic, agricultural, and industrial applications.
View Complete details