Naroda Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AAACW1086D1ZO
Call 0794934739632% Response Rate
Send Enquiry



| Power | 1.5 HP |
| Pump Type | Self Priming Pump |
| Material | Mild Steel |
| Discharge Pressure | 1000 LPH |
| Phase | Single Phase |
| Max Flow Rate | 10 LPM |
| Power Source | Electric |
A 1.5HP Self-Priming Pump is a type of centrifugal pump designed to automatically remove air from the suction line and prime itself, so it can start pumping liquid without manual intervention.
View Complete details



Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Power | 2 HP |
| Material | Steel |
| Motor Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 230 V |
| Voltage Range | 180V-240V |
| Finish | Coated |
A 2HP Self-Priming Pump is a type of centrifugal pump designed to automatically remove air from the suction line and prime itself, so it can start pumping liquid without manual intervention.
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Power | 155 W |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Brand | Mascot |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 12V/24V |
| Tank body | Plastic |
| Finish | Coated |
A 3HP Self-Priming Pump is a type of centrifugal pump designed to automatically remove air from the suction line and prime itself, so it can start pumping liquid without manual intervention.
View Complete details



Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Type | Horizontal |
| Motor Phase | Single Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Speed | 2880 RPM |
| Protection | IP 58 |
| Finish | Matte |
| Motor Horsepower | 2 HP |
A 5HP Self-Priming Pump is a type of centrifugal pump designed to automatically remove air from the suction line and prime itself, so it can start pumping liquid without manual intervention.
View Complete details