Naroda Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AAACW1086D1ZO
Call 0794934739632% Response Rate
Send Enquiry




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Power | 3 HP |
| Motor Phase | Single Phase |
| Head | 15 m |
| Material Of Construction | Metal |
| Power Source | Electric |
| Water temperature | Up to 35h |
| Maximum immersion depth | 40 m |
| Operation | Star-Delta |
| Finish | Coated |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Power | 5 HP |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Agriculture |
| Motor Phase | Single Phase |
| Material of Construction | Metal |
| Power Rating | 3.7 kW rating |
| Cooling Method | Air Cooled |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Power | 10 HP |
| Discharge Range | 100 LPM |
| Motor Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Material of Construction | Stainless Steel |
| Maximum liquid temperature | 35 degree C |
| Minimum suction head required | 1.5 m |
| Starts | Max 15 to 20 Hours |
| Finish | Coated |
View Complete details



Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Power | 2 HP |
| Material | Plastic |
| Pump Type | Centrifugal |
| Number Of Stages | Multi Stage Pump |
| Packaging Type | Box |
| Motor Phase | Single Phase |
| Head | 15 TO 250 m |
| Type | Borewell |
| Model Name/Number | 4R series |
| Brand | Mascot |
View Complete details